Vizualizace
V této sekci představujeme open source platformy nejčastěji využívané k vizualizaci metadat historické korespondence. Jedná se o platformy vhodné i pro badatele bez IT zkušeností. Jsme si vědomi, že online existuje řada seznamů vizualizačních nástrojů, nicméně ne všechny jsou snadno dostupné a použitelné pro běžné badatele. Zde představujeme čtyři, se kterými máme zkušenost. Samozřejmě existují i další jako například Gephi http://gephi.github.io/ nebo Nodegoat http://nodegoat.net/. Ty ovšem vyžadují pokročilejší IT dovednosti.
RAW http://raw.densitydesign.org/ – Výhodou je snadná obsluha i možnost exportovat vizualizace v různých formátech. Vizualizace mají tiskovou kvalitu vhodnou k publikaci, možnost volby z řady různých zobrazení mimo geografického. Nevýhodou je nutnost vyzkoušet více typů zobrazení, aby bylo jasné, zda jsou pro daný účel vhodné. Výsledné vizualizace jsou statické.
Palladio http://palladio.designhumanities.org/#/ – Výhodou je snadná obsluha, funkce timeline, timespan, geografická vizualizace, možnost vložit pod data historickou mapu a rozlišovat mezi řadou vrstev dat, zobrazení grafu. Existuje možnost exportovat data ve formátu csv a možnost exportovat soubor celého projektu, nicméně není možné exportovat geografické vizualizace v tiskové kvalitě. K dispozici jsou pouze grafy, chybí animace, nezobrazuje popisky všech zvolených míst, pouze toho, na které kliknete.
Prezentaci Palladia najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=nUUVgWxeATs
Carto DB https://cartodb.com/ – Jde o nástroj pro geografické vizualizace. Možnost vložit řadu map včetně historických, nabízí řadu různých typů vizualizací včetně časové animace, v excelové tabulce rozeznává pouze jeden sloupec s geografickými koordináty, pokud je třeba použít dva sloupce (místo odeslání, místo přijetí dopisu) musí se data upravovat.
Tableau public https://public.tableau.com/s/ – Výhodou je snadná obsluha, doporučení vhodných typů vizualizací. Nevýhodou příliš mnoho nastavení a fakt, že nástroj generuje geografické koordináty automaticky bez možnosti použít vlastní (není tedy příliš vhodné pro historické názvy míst, ty je třeba převádět na současné).
Vybrané odkazy pro historiky, kteří se zajímají o digital humanities nebo vizualizace historických dat (work in progress)
- Sharon Leon, Guidelines for Digital Dissertations in History: http://www.6floors.org/bracket/2015/09/30/guidelines-for-digital-dissertations-in-history/
- Tooling Up for Digital Humanities: Data Visualization: http://toolingup.stanford.edu/?page_id=1247
- Frederick W. Gibbs and Trevor J. Owens, The Hermeneutics of Data and Historical Writing, in: Jack Dougherty and Kristen Nawrotzki (eds.) Writing History in the Digital Age: http://writinghistory.trincoll.edu/data/gibbs-owens-2012-spring/
- Digitale Edition der Korrespondenz August Wilhelm Schlegels: http://august-wilhelm-schlegel.de/briefedigital/