Novinky
Katalog výstavy Československo v Orientu: Orient v Československu 1918-1938
K výstavě byl vydán česko-anglický katalog, který má parametry vědecké publikace a je doplněn vědeckými katalogovými hesly a rozsáhlou obrazovou přílohou. Zahrnuje kapitoly týkající se rozvoje orientalistiky na české i německé univerzitě v Praze v meziválečném období a úlohu Orientálního ústavu jako zastřešující organizace, jež propojila vědu univerzitní i neuniverzitní, českou i německou.
Nový díl edice korespondence Aloise Musila
Vyšel třetí díl edice korespondence orientalisty, biblisty a cestovatele Aloise Musila: Adéla Jůnová Macková, Pavel Žďárský, Iveta Cichrová. Korespondence Aloise Musila III. Alois Musil a špičky ledovce v moři politickém Republiky československé. Praha: MÚA, 2022.
Spuštění Databáze korespondence Aloise Musila
V lednu 2023 byla spuštěna Databáze korespondence Aloise Musila. Obsahuje více jak 1200 položek korespondence slavného českého orientalisty, biblisty a cestovatele Aloise Musila s politickými špičkami Československa, prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, Edvardem Benešem, s ministerstvy školství a zahraničních věcí a mnoha dalšími významnými osobnostmi československé meziválečné politické scény.
Výstava: Československo v Orientu – Orient v Československu, 1918–1938
Výstava Československo v Orientu – Orient v Československu, 1918–1938 je otevřena od 23. srpna do 6. listopadu 2022 každý všední den od 10 do 18 hodin v Galerii Věda a umění v Akademii věd ČR na Národní v Praze 1. Během Týdne Akademie věd (31. 10. – 6. 11. 2022) je zpřístupněna i o víkendu. Vstup je zdarma.
Online přednáška: Alois Musil – korespondenční síť vědce a politických špiček první republiky
Přednášející: Mgr. Adéla Jůnová Macková, Ph.D. Mgr. Ing. Pavel Žďárský, Ph.D. Alois Musil (1868–1944), orientalista, arabista, teolog a cestovatel, je světově proslulý především svými vědeckými cestami po orientálních zemích, které podnikl na přelomu 19. a 20. století. Přednáška představí korespondenci Aloise Musila s významnými osobnostmi československé meziválečné politiky – T. G. Masarykem, Edvardem Benešem, Přemyslem Šámalem a dalšími, jejichž […]